XIAOMI AIR PURIFIER PRO – POLSKA RECENZJA

Kilka miesięcy temu recenzowaliśmy dla Was oczyszczacz Xiaomi AIR PURIFIER 2. Kilka dni po zakończeniu recenzji do naszej pracowni trafił nowszy i bardziej zaawansowany model w wersji Pro. Obecna recenzja będzie wyłącznie uzupełnieniem do poprzedniej. Nie będziemy w niej omawiać wszystkich plusów płynących z korzystania z oczyszczaczy powietrza. Poniższa recenzja przedstawia główne różnice między wersją Purifier 2 a wersją PRO. Jeżeli chcecie poznać temat szczegółowo. Zalecamy zapoznać się w pierwszej kolejności z artykułem, w którym opisywaliśmy wersje PURIFIER 2.

Opakowanie

Gdy urządzenie dotarło do naszej małej redakcji, wzbudziło duże zainteresowanie wszystkich osób będących aktualnie w pomieszczeniu.

Choć temat był już wcześniej przez nas monitowany i spodziewaliśmy się, że urządzenie do najmniejszych nie należy. To i tak wielkość opakowania, które stanęło przed naszymi drzwiami, w pierwszej chwili zaszokowała.

Duże opakowanie wykonane dokładnie z tego samego jasnego kartonu, który zastosowano w opakowaniu wersji Purifier 2. Producent w opakowaniach swoich produktów mocno akcentuje fakt, iż zostały one wykonane z tworzyw ekologicznych i w 100% degradacyjnych.

W przypadku Purfier PRO, producent lub dystrybutor zdecydował zapakować swoje urządzenie w podwójny karton. Ciężko powiedzieć czy procedura ma również zastosowanie w Chinach, czy dotyczy wyłącznie produktów importowanych poza granice kraju.

W Zestawie:

W skład standardowego zestawu dostarczanego wraz z urządzeniem Xiaomi Air Purifier PRO wchodzi:

 • Filtr EPA (NIEBIESKI) japońskiego producenta Toray (w wersji pro nie jest już zabezpieczony folią)
 • Gruby i solidnie wykonany kabel zasilający + adapter EU
 • Instrukcja i dokumentacja producenta

Samo urządzenie zostało dodatkowo zabezpieczone w materiałowy futerał identycznie jak to miało miejsce w wersji Purifier 2.

Jeżeli rozwiązanie stosowania kabla zasilającego wraz z adapterem eu nam nie odpowiada. Możemy zapatrzyć się w kabel zasilający z żeńskim złączem C5 potocznie nazywane „Myszką Miki”.

Opis urządzenia:

Xiaomi Air Purifier Pro to duży, nowocześnie wykonany profesjonalny oczyszczacz powietrza. Obudowa urządzenie cechuje się bardzo ciekawym i innowacyjnym wzornictwem. Została wykonana dokładnie z takiego samego materiału jak producent zastosował do produkcji poprzednich modeli. Xiaomi do produkcji swoich oczyszczaczy stosuje biały chropowaty plastik o obłych zakończeniach.

Funkcje sterujące urządzeniem zostały ograniczone do dwóch przycisków. Jeden z nich znajduje się w górnym panelu wraz z czujnikiem światła, drugi na tylnej ścianie urządzenia. Przycisk umieszczony w górnym panelu oferuje zmianę trybu pracy (tryb auto, tryb nocy, tryb wydajny – tryb ustalany i spersonalizowany przez użytkownika). Dodatkowo wersja PRO została pozbawiona diody informującej o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Dotychczasowe rozwiązanie zastąpił wbudowany we frontowy panel okrągły ekran OLED, o którym szerzej wypowiemy się w osobnym akapicie.

Na każdej z bocznych ścianek oczyszczacza znajdują się tysiące niewielkich otworów, przez które dostają się szkodliwe dla zdrowia pyły. W górnym panelu urządzenia znajduje się duża kratownica, z której wydmuchiwane jest oczyszczone już powietrze. Pod nią znajduje się wysoce wydajny wentylator, który zasysa i wydmuchuje oczyszczone powietrze prosto z filtra. Z tyłu urządzenia znajdziemy pokrywę, przez którą dokonujemy konserwacji lub wymiany filtra oraz wbudowany czujnik pomiarowy pyłu PM2.5. Czujnik jest elementem, który również powinien być przez nas systematycznie czyszczony.

Całość udało się zamknąć w obudowie w wymiarach 260 × 260 × 735 mm. Oczyszczacz wiec nie należy do najmniejszych urządzeń w swoim rodzaju. Kwesta wymiarów ma kluczowe znaczenie, jeżeli szukamy urządzenie do mniejszych pomieszczeń czy mieszkań. Wtedy wersja PRO może się okazać zbyt duża i toporna, by skomponować się z pozostałym wystrojem wnętrza. Warto o tym pomyśleć przed zakupem. Urządzenie poza właściwościami oczyszczania powietrza. Zostało zaprojektowane w taki sposób by wyglądało jak kolejny ładny mebel w naszym domu. Xiaomi szybko zrozumiało, że wygląd ich oczyszczaczy również przełożył się na sukces ich produktów. W tym miesiącu poznaliśmy odświeżoną wersje AIR PURIFIER 2S. Nowy model poza standardową funkcjonalnością wersji 2 otrzymuje szereg rozwiązań zapożyczonych wprost z wersji PRO.

Filtry – rodzaje i wymiana

Wewnątrz urządzenia znajduje się dokładnie ten sam trójwarstwowy filtr cylindryczny zapewniający 360-stopniową filtrację zanieczyszczeń, który mieliśmy okazje testować w wersji PURIFEIR 2. W zestawie otrzymujemy ultragęsty filtr EPA firmy Toray, w wersji niebieskiej tzn. Filter Economic Version – Blue. Szkoda, że producent nie zdecydował się zastosować poprawionego filtru zielonego lub fioletowego, który również posiada w swojej ofercie. Urządzenie, które otrzymało miano wersji PRO, powinno również otrzymać filtr, który należy do tego segmentu.

Dokładne różnice w filtrach opisywaliśmy już przy recenzji AIR PURIFIER 2. Kompatybilność filtrów została zachowana również w wersji PRO, jak i 2S. Bez względu, z której wersji oczyszczacza korzystamy. Czy to z pierwszej generacji oczyszczacza, czy pomniejszonej wersji 2 lub 2S oraz z zaawansowanej wersji PRO możemy zastosować dokładnie ten sam rodzaj filtra .

W przypadku naszego urządzenia otrzymaliśmy do testów standardowy filtr EPA – Niebieski oraz poprawiony Filter Enhanced Verison – Zielony.

Ze względu na zmienność panujących warunków. Test różnic wynikających z budowy filtrów i ich rzeczywistej skuteczności był jednak niemożliwy do poprawnego i rzetelnego przeprowadzenia. Okres eksploatacji każdego filtra zalecany przez producenta nie powinien przekroczyć 6 miesięcy.

Wzornictwo i styl

Projektanci urządzeń Xiaomi po raz kolejny udowodnili jak zachować odpowiednie proporjce między ekstrawagancją a minimalizmem, który był widoczny od samych początków firmy.

Bryła nowego urządzenia została zachowana i jest dokładnie taka sama jak w poprzedniej generacji urządzeń. Frontowy panel zyskał jednak zupełnie nowe zastosowanie. Głowna zmianą, która od razu widoczna jest w nowej wersji oczyszczacza to zastosowanie okrągłego ekranu OLED. Ekran został umieszczony centralnie, okrągłe kształty ekranu, doskonale pasują do obłych krawędzi urządzenia.

Ekran stanowi bardzo ciekawą alternatywę oraz umożliwia podgląd na większość pomiarów zarezerwowanych kiedyś wyłącznie dla aplikacji MI Home. Namiastkę takiego rozwiązania Xiaomi zaprezentował już przy premierze detektora cząstek PM 2.5, który był niezależnym urządzeniem o stosunkowo dużej cenie.

Dane pomiarowe temperatury, wilgotności oraz poziomu zanieczyszczenia PM2.5. W nowej wersji oczyszczacza możemy odczytać teraz bezpośrednio na ekranie urządzenia. Zastosowanie takiej formy ekranu wydaje się zdecydowanie bardziej praktyczne, niż miało to miejsce w przypadku zewnętrznego detektora cząstek PM 2.5.

 

Ekran umożliwia również szybki podgląd wybranego tryby pracy oraz statusu działania sieci WiFi . Możliwy jest również podgląd na procentowe zużycie filtra. Niestety powiadomienie w testowanej wersji oprogramowania układowego wyświetlane jest w języku chińskim.

Na krańcach okrągłego ekranu producent zastosował kolorową obręcz, która poza właściwościami estetycznymi posiada również właściwości użytkowe. Producent postawił zastosować obręcz jak panel powiadomień, który po przekroczeniu określonej wartości na czujniku PM2.5 zmienia swój kolor. W pierwszym etapie zielona obręcz zmienia kolor na pomarańczowy. Następnie zmienia swój odcień na czerwony. Dochodzi do tego, wtedy gdy wartość mocno wychyla się poza przyjęty zakres norm. Oryginalne rozwiązanie było strzałem w 10, monitorowanie alertów od teraz jest możliwe nawet z większej odległości. Obręcz raz z okrągłym ekranem idealnie wkomponowało się w koncept całego urządzenia. Ostateczny efekt, jaki prezentuje urządzenie, bardzo nam się spodobał.

Wydajność

Wydajność w modelu AIR PURIFIER 2 utrzymywała się na poziomie ~ 330 m 3 / h jego poprzednik XIAOMI AIR PURIFIER pierwszej generacji oferował efektywność na poziomie ~ 406 m 3 / h według normy CADR. Najbardziej zaawansowany model z rodziny oczyszczaczy Xioami oferuje efektywność na poziomie 500 m 3 / h. Według zaleceń producenta urządzenie jest w stanie efektywnie pracować na powierzchni do 60 m 2 / h. Jest to zdecydowanie większa przestrzeń niż w przypadku mniejszego oczyszczacza AIR PURIFIER 2 czy 2S. Urządzenie w pełnej efektywności według danych producenta jest w stanie pracować na powierzchni do 37 m 2 / h. Mowa tu jednak o pracy przy maksymalnym obciążeniu oczyszczacza. Przy doborze urządzenia nie polecamy trzymanie się twardo danych dotyczących powierzchni. Ważne jest również to żeby przy doborze oczyszczacza kierować się zasadą przeliczania powierzchni wyłącznie jednego pomieszczenia . Oczyszczacz nie jest w stanie oczyścić powietrza w całym domu lecz wyłącznie w pomieszczeniu w którym obecnie się znajduje. Kultura pracy oczyszczacza z większym zapasem mocy również jest zauważalna . Nawet na powierzchni 30 m 2 różnica w sposobie pracy urządzenia AIR PURIFIER 2 a wersją PURIFIER PRO wypada zdecydowanie na korzyść wersji PRO.

 

Konfiguracja

Konfiguracja urządzenia odbywa się adekwatnie do pozostałych urządzeń Xiaomi działających pod kontrolą systemu XIAOMI MI HOME. Aplikacja sterująca wykorzystuje działanie chmury Xiaomi do zarządzania urządzeniem z poziomu aplikacji. Dokładny opis konfiguracji dla początkującego użytkownika wraz z procedurą tworzenia konta dostępny jest pod adresem Xiaomi Mi Home – opis konfiguracji aplikacji.

Dla osób którzy z rozwiązaniem XAOMI MI HOME nie spotykają się po raz pierwszy. Zamieścimy wyłącznie krótką uwagę, która może się przydać w razie problemów ze sparowaniem urządzenia. W niektórych egzemplarzach urządzenie domyślnie po uruchomieniu automatycznie wchodzi w tryb wyszukiwania urządzeń. Gdy tak się nie stanie musimy wykonać poniższą procedurę. Jeżeli to nie pomaga zalecamy wyłączyć urządzenie na minutę z prądu i ponownie wykonać procedurę.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI PURIFER 2 / PRO

TRYB NOCNY

Urządzenie posiada również tryb umożliwiający pracę w nocy lub w godzinach, w których planujemy zrobić sobie drzemkę. Po jego aktywacji urządzenie zwalnia na minimalne obroty,zapewniając komfortową i cichą pracę. W moim przypadku oczyszczacz jest oddalony ok metr od łóżka, a hałas wydobywający się z urządzenia jest na tyle mały, że zaśnięcie przy nim nie stanowi problemu.

HARMONOGRAM

Oczyszczacz możemy zaprogramować tak, by rozpoczynał i kończył pracę według indywidualnie zaprogramowanego harmonogramu. Stosowanie takiego rozwiązania przyda się, jeżeli nasz dzień kręci się wokół z góry ustalonego planu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji oczyszczacz może zacząć prace np. 30 min przed naszym przyjazdem z pracy.

SCENY

Urządzenie umożliwia pracę w trybie spersonalizowanych scen.

Możemy skonfigurować tak urządzenie, że uruchomi się np. po przekroczeniu jakiejś ustalonej z góry wartości pomiarowej. Adekwatnie urządzenia może również przejść w stan spoczynku, jeżeli wartość zostanie osiągnięta. Wszystko zależy jak zaprogramujemy sobie scenę pracy dla tego urządzenia. Konfiguracja scen odbywa się wyłącznie z menu aplikacji Mi HOME. Menu scen cały czas jest jednak obsługiwane w 2 przeplatających się językach zarówno w chińskim, jak i angielskim. Dla mniej zaawansowanych użytkowników programowanie scen może okazać się zbyt trudne.

Podsumowanie

Nowa wersja oczyszczacza z pewnością wywarła na nas dobre wrażenie. Xiaomi to jednan z naszych ulubionych producentów elektroniki. Producent nie tylko potrafi odnaleźć swoje miejsce w różnych branżach, ale dodatkowo przesunąć poprzeczkę dla konkurencji. Co w ostatecznym bilansie daje wymierne korzyści nam wszystkim. Dziękujemy za przeczytanie recenzji oczyszczacza oraz zapraszamy do czytania kolejnych artykułów. Oczekujemy na kolejny produkt do recenzji wyprodukowany przez Xiaomi. Tym razem będzie to nawilżacz ultrasoniczny Xiaomi Smart UVGI.

Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem oczyszczacza wraz z naszym partnerem strategicznym przedsiębiorstwem LUXESHOPGSM przygotowaliśmy małą promocję dla czytelników portalu. Pięć pierwszych osób którzy zakupią urządzenie w sklepie internetowym LUXESHOPGSM.PL i w zamówieniu w polu KOD RABATOWY wpiszą hasło MOBILEOSPL1 otrzymają małą redukcję ceny końcowej, która będzie widoczna przed dokonaniem finalizowania zamówienia.

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, wybierając ten tekst i wciskając Ctrl+Enter.

9 thoughts on “XIAOMI AIR PURIFIER PRO – POLSKA RECENZJA”

  1. Partner przekazał informacje że kod został już wyczerpany w ilości 5 udanych realizacji 🙂 Także na obecną chwilę można poczekać tylko za nowymi kodami .
   Ale z tego co widzę to cena u nich na ten produkt i tak jest teraz dobra . W trakcie pisania recenzji cena oczyszczaczy na popularnych sklepach i aukcjach wahała się między 1350 a 1500 zł .
   Jeżeli otrzymam kolejne kody zamieszczę je w recenzji .
   Pozdrawiam .

 1. Witam

  W jaki sposób mogę wyświetlić podgląd na procentowe zużycie filtra?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam
   Rozumiem że chodzi o to żeby wyświetlić te informacje na ekranie Purifiera Pro ?
   Z tego co mi wiadomo nie ma możliwości przywołania tego parametru na główny ekran pomiarowy odświeżacza .
   Urządzenie poinformuje o konieczności wymiany filtra gdy jego okres eksploatacji będzie dobiegał końca . By jednak otrzymać procentowy zarys wystarczy na chwilę otworzyć tylną cześć urządzenia w której znajduje się filtr . Urządzenie nam się zrestartuje następnie po zamknięciu pokrywy i ponownym uruchomieniu urządzenia przez kilka sekund na ekranie głównym będzie widoczna procentowa wartość zużycia filtra. Oczywiście ta samą wartość otrzymamy w parametrach zużycia aplikacji mi home .

 2. Witam,

  posiadam oczyszczacz, a nie mogę znaleźć odpowiedzi w inernecie na moje pytania:

  – czy w trybie auto i domyślnym trybie użytkownika oczyszczacz sam się wyłącza, jeśli „wg. niego” jest odpowiednie powietrze? Np. pokazuje mi 40, ale chciałbym, żeby oczyszczał do niższego poziomu. Po włączeniu i kilkusekundowej pracy oczyszczacz sam się jednak wyłącza.

  – jak zmienić tryb użytkownika w mi home, tak żeby np. włączał się po przekroczeniu 40 i oczyszczał do poziomu 25? Pisał Pan w innej recenzji, że trzeba ustawić sceny, ale jak dobrze widzę to są one dostępne tylko po chińsku, jest jakiś poradnik po pl/ang jak to zrobić, jakiś link?:)

  Ewentualnie prosiłbym o linki do jakiegoś forum, gdzie najlepiej zadać te pytania.

  Pozdrawiam,
  Radek

 3. Mam air purifier 2 i przy ustawieniach na Europę pokazywał mi max 37 m2. Mąż coś pozmieniał m.in. lokalizację na Chiny z językiem ang. i wentylator teraz mocniej chodzi na maksymalnych obrotach i zmieniła się maksymalna ilość metrów z 37 do 45

 4. Urządzenia nie da się zaprogramować na własne wartości. Można tylko ustawić, by łączył się zdalnie z serwerem, na którym ustawimy te wartości. Czy to różnica? ZASADNICZA – jeśli nie masz internetu, kupiłeś dla rodziców, którzy nie mają itd – to z automatyki nici – jeśli oczyszczacz nie jest podłączony do internetu to zmiany ręczne wartości nie będą działać. Zostaje tryb automatyczny (3 x wyższy od normy), nocny (słabiutki) i max ręczny. Także nie polecam dla ludzi bez włączonego non stop internetu czy go nie posiadających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.