Samsung S5 Dual Sim w Polsce?

Jakiś czas temu Samsung bez wielkiego szumu medialnego zaprezentował na rynku chińskim wersje Galaxy S5 który jak wiadomo ,swoją  oficjalną premierę miał już kilka miesięcy temu. Byłoby to dość zaskakujące posuniecie ,  gdyby nie fakt że model o nazwie kodowej  SM-G9009D  posiada możliwość obsługi dwóch kart SIM . Jednocześnie też jest jednym z najwydajniejszych smartfonów w wersji Dual Sim na świecie . Model G9009D okazał się jednak bardzo rozczarowującym produktem ,  został on wyposażony tylko w jeden slot obsługujący podstawowe pasmo GSM, a  drugi slot wspiera tylko i wyłącznie standard CDMA2000 który w naszym kraju nie jest rozwijany na szeroką skalę.  Dlatego jeżeli zakupimy model SM-G9009D musimy liczyć się z faktem że cała funkcjonalność Dual sim będzie bezużyteczna w naszym kraju . Niemniej jednak będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcjonalności jakie oferuje nam podstawowa wersja SM-G900 , która jest modelem dedykowanym na obszar naszego kraju  .

Czy to znaczy ,że nie mamy co liczyć na Samsunga Galaxy S5 z możliwościami Dual Sim?

Ależ skąd !  🙂

Całkiem niedawno serwis GSMArena poinformował,  że Samsung S5 Dual Sim LTE  o numerze kodowym SM-G900FD wchodzi niebawem do sprzedaży w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a później „prawdopodobnie” będzie dostępny również na rynku polskim.

Nie jest to jednak w pełni  oficjalna deklaracja ze strony Samsunga , a za jej ostatecznym potwierdzeniem zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.  Musimy się jednak liczyć z tym że Galaxy S5 Duos LTE jest produktem istotnie droższym od  dotychczas dostępnego na naszym rynku modelu SM-G900F . Samsung mógłby mieć dość spore problemy ze sprzedażą w Polsce zadowalającej ilości sztuk tego właśnie modelu. Prawdopodobnie z tego samego powodu w naszym kraju nie był dostępny jego galaktyczny poprzednik mowa tu o modelu Galaxy S4 w wersji Dual SIM (GT-i9502).

Mieliśmy okazje bliżej przyjrzeć się modelowi  S5 Duos LTE który niedawno trafił do naszej „redakcji” . Poniżej znajduje się mała recenzja która ukazuje główne różnice jakie jesteśmy w stanie wyróżnić w stosunku do pierwowzoru .

Samsung Galaxy S5 Duos LTE SM-G900FD stanowi alternatywną i w pełni funkcjonalna wersja zwykłej S-piątki wzbogacona o możliwość korzystania z dwóch kart Sim. Tym razem oba sloty obsługują podstawowe pasmo GSM , co więcej  decydując się na wersje Dual Sim w końcu nie musimy rezygnować z możliwości korzystania z  mobilnego internetu szerokopasmowego LTE . W wersji Galaxy S5 Duos LTE  zostało to skutecznie wyeliminowane . To My decydujemy również które złącze obsługuje pasmo LTE nie jest to odgórnie ustalone przez producenta ,a cały zabieg wykonuje się tylko w ustawieniach telefonu .  Kilka pozycji niżej  znajdziecie szczegółowy opis tej funkcjonalności.

Pierwsze wrażenie 

Gdy po raz pierwszy  uruchomiłem S- piątkę pierwszym elementem jaki przykuł naszą uwagę był zdublowany wskaźnik zasięgu na pasku powiadomień . Samsung celowo posłużył się tu specyficzną ramką wokół jednego ze wskaźników , jest to oczywiście tylko i wyłącznie zabieg kosmetyczny mający na celu optyczne odróżnienie dwóch identycznych wskaźników znajdujących się blisko siebie .

Screenshot_2014-08-15-10-34-05 Screenshot_2014-08-15-11-00-36

 Dialer

Kolejnym rzucającym się w oczy elementem któremu poświęciłem chwilę czasu był dialer który delikatnie różni się od tego którego znajdziemy w zwykłej S5.  Zamiast jednego przycisku który normalnie służy nam do wykonywania połączeń znajdziemy dwa niezależne przyciski z wizerunkiem tzw „słuchawki” .  Wirtualne przyciski dodatkowo oznaczone są numeracją 1 i 2 , jak nietrudno się domyśleć chodzi to dokładnie o dwie karty sim znajdujący się w naszym urządzeniu . W miejscach gdzie przyciski się nie wyświetlają funkcjonuje prosta zasada karty priorytetowej którą posiada pierwszeństwo nad kartą o niższym priorytecie, całość w dość prosty sposób możemy edytować w ustawieniach Menadżera Kart Sim .

Screenshot_2014-08-15-10-46-01

 Menadżer Kart Sim 

Jeżeli chcemy cokolwiek zmienić w ustawieniach naszego Dual Sima , koniecznie musimy skorzystać z ustawień „Menadżera Kart Sim” , żeby się do niego dostać wystarczy uruchomić aplikacje ustawień ,a następnie odszukać zakładkę „Menadżer Kart Sim” .

Screenshot_2014-08-15-10-48-49

Gdy przejdziemy już do zakładki menadżer przed naszymi oczami ukaże się prawdziwy panel dowodzenia , a w nim wiele ciekawych funkcji personalizacji naszego duala.

Screenshot_2014-08-15-11-01-31

Pierwszą funkcją oferowaną przez menadżer jest możliwość edycji nazwy oraz poglądowej grafiki dla naszych kart Sim .

W miejscach gdzie jest to oczywiście możliwe widoczne będzie wyłącznie oznaczenie tekstowe .  W miejscach gdzie takiej fizycznej możliwości nie ma , bądź oznaczenie tekstowe zajmowałoby zwyczajnie zbyt dużo miejsca , tekst zastąpiony jest przez ikonę poglądową którą wcześniej ustalimy.

Kolejną funkcjonalnością jaką możemy poddać edycji jest ustalenie preferowanej karty sim do obsługi połączeń głosowych , połączeń wideo oraz sieci obsługi danych. Tą funkcje docenią z pewnością wszyscy którzy często korzystają z usług internetu . Ustalając preferowaną kartę sim unikniemy poniesienia kosztów z karty niedostosowanej pod daną usługę.

Screenshot_2014-08-15-11-20-35

W Menadżerze znajdziemy jeszcze dwie funkcjonalności .

Pierwszą z nich jest odbieranie połączeń za pośrednictwem innej karty w momencie kiedy korzystamy akurat z sieci.

Druga oferuje nam możliwość odbierania połączeń z obu kart nawet jeśli posiadamy już aktywne połączenie.

Screenshot_2014-08-15-12-25-24 Screenshot_2014-08-15-12-27-03

Rozbudowany menadżer wyboru pasm.

Samsung S5 Dual LTE posiada rozbudowane możliwości zarządzania pasmami .

Wchodząc w zakładkę Ustawienia / Więcej sieci / Sieci komórkowe mamy możliwość wybrania dowolnego pasma dla dwóch kart sim. Jeżeli decydujemy się na pasmo LTE , możemy przypisać je jednocześnie tylko do jednej karty sim .

Screenshot_2014-08-15-12-27-28 Screenshot_2014-08-15-12-27-35 Screenshot_2014-08-15-12-30-06

Podsumowanie

Jeżeli poszukujemy smartfona w wersji dual z wysokiej półki Samsung Galaxy S5 Dual jest modelem obok którego nie można przejść zupełnie obojętne . W swojej krótkiej recenzji skupiliśmy się tylko i wyłącznie na różnicach jakie dostrzegliśmy w stosunku do podstawowej wersji S5.  Jeżeli jednak interesuje Was pełna funkcjonalność tego modelu w sieci znajdziecie mnóstwo recenzji na temat podstawowej wersji .  Pewnie wielu z Was oczekuje odpowiedzi czy faktycznie warto jest dopłacać? Odpowiedz na to pytanie najlepiej pozostawiamy Wam samym. Osobiście jestem zdania , że jeżeli jest mi coś do życia naprawdę potrzebne to wydam na to każde pieniądze . Jeżeli jednak potrafię się bez tego obejść pewnie dwa razy się zastanowię nad zakupem.

Screenshot_2014-08-15-11-32-12 Screenshot_2014-08-15-11-34-35

Dotychczas większość producentów w swym portfolio posiadało wyłącznie modele  z dolnej bądź co najwyżej  średniej półki cenowej. Decydując się na smartfona z funkcją dual musieliśmy iść na pewne kompromisy decydując się technologicznie gorszy model.  Niezmiernie cieszy mnie fakt że producenci w końcu dostrzegli  pewną zależność potrzeb konsumenta  ,co  w praktyce zaowocowało takimi modelami jak np Samsung S5 Dual / Note 3 Dual oraz HTC ONE M7 Dual a w wkrótce zapewne też HTC ONE M8 w dual Sim.

Jeżeli jesteście  zainteresowani przedpremierowym zakupem Samsunga Galaxy S5 w wersji Dual LTE ( SM-G900FD ) . Odsyłamy na aukcje naszego partnera http://allegro.pl/sklep/5778239_luxe-shop/ który jak na razie jest jedynym polskim sklepem który posiada ten model w swojej ofercie.

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie Samsunga Galaxy S5 Dual LTE zapraszamy na nasze forum  🙂

Pozdrawiamy ,  Redakcja portalu Mobileos.pl .

 

 

 

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, wybierając ten tekst i wciskając Ctrl+Enter.