BLACKBERRY PRIV – POLSKA RECENZJA

Z pewnością duża część osób nadal nie może nadziwić się z decyzji podjętej przez Kanadyjczyków. Dla niektórych fanów marki „świat się zatrzymał” Gdy dotarły do nich potwierdzone informacje o pojawieniu się nowego dzieła firmy która niegdyś odmieniła zupełnie podejście ludzi  do smartfonu i biznesu . Tym razem Kanadyjczycy  zaatakowali zupełnie z innej strony ,i postanowili zastosować sprawdzone rozwiązanie na co pozostali producenci zdecydowali się już dawno .  Ich nowy produkt z lini Blackberry nie zawiera już autorskiej hybrydy Linuksa i własnych rozwiązań w postaci BB OS10 jak to bywało dotychczas . Model BB PRIV , otwiera zupełnie nowy etap w historii firmy ,  a swoją przygodę rozpoczyna wraz z Androidem 5.1.1 za sterami.20150111_185809

20150111_195241

Blackberry i Android , coś mi tu nie gra…

Wszyscy którzy choć mały stopniu śledzą rynek mobilny wiedzą ,że BB od  wielu lat próbuje znaleźć swoje miejsce w rynku , w którym kiedyś było prawdziwym dominatorem . Rynek mobilny wciąż się zmienia , coś co dziś wydaje się niemożliwe za parę lat może okazać się standardem . Doskonałym przykładem mogą być hasła wypowiadane podobno niegdyś przez pracowników Appla , którzy uparcie twierdzili „że nikt” nie potrzebuje już dużego telefonu. Prawda okazała się jednak zupełnie inna , a kilka lat później zaprzeczyli sami sobie , prezentując po raz pierwszy model Iphone 6 Plus o przekątnej 5,5-cala.

Przytoczenie Apple akurat w tym miejscu sprawia że od razu gołym okiem widać podobieństwa jakie charakterystyczne  są w działaniu obu tych firm . Każdą z nich łączy coś czego pozostali producenci mogą po prostu  pozazdrościć . Zarówno Apple jak i Blackberry wywodzą się z rynku amerykańskiego . Nie jednak to jest ,  cechą którą chciałem podkreślić . Obie te firmy posiadają ogromne grona swoich wiernych  fanów . Dla większości z nich funkcjonalność i możliwości jakie wchodzą w skład oferty tych firm warte są znacznie większych pieniędzy, niż produkty konkurencji o podobnych parametrach i zdecydowanie niższej cenie .

Czy nowy Blackberry wart jest swojej niebanalnej ceny? Na to i pozostałe pytania które do nas nadesłaliście odpowiemy w poniższej recenzji.

Obok produktów Blackberry od dawna nie można przejść zupełnie obojętnie , producent nauczył się tworzyć  szokujący ale zarazem niezwykle schludny design ,który bez wątpienia przyciąga wzrok . Nawet jeśli bardzo tego nie chcemy.

 Wykonanie i wzornictwo

Pod tym względem BlackBerry Priv to rynkowa czołówka. Produkt pod względem estetyki prezentuje się naprawdę niesamowicie . Elementy obudowy z których zbudowany jest Priv wydają się dobre jakościowo , i naprawdę solidnie ze sobą spasowane. Pokrywa tylnia zrobiona jest z efektownego, odpornego na zarysowania i zabrudzenia włókna węglowego . Wizualnie efekt przypomina imitacje carbonu . Całość dopełnia eleganckie logo producenta. Metalowa ramka która znajduje się na zakończeniach ekranu dodaje całości dodatkowego smaczku, ułatwia też rozsunięcie i ponowne zamknięcie telefonu. Jak na budowę typu slider przystało telefon nie ma szans wygrać w kategorii ” najcieńszy na rynku” . Całość jednak trzyma się stabilnie i pewnie w dłoni , a ze względu na pochylony ekran całość nie wygląda topornie . Za to już po rozsunięciu telefon wygląda on już dość nietypowo , nie wpływa to jednak w żaden sposób na komfort obsługi . Więcej informacji na ten temat tej części przedstawimy w teście klawiatury.

20150111_184306

20150111_184319

20150111_184402

20150111_184504

20150111_190716

20150111_193759

Klawiatura

Klawiatura Ekranowa

Blackberry postawiło na  zupełnie nowy sposób wpisywania tekstu za pomocą klawiatury ekranowej , przy odrobinie wprawy i nauczeniu telefonu naszego sposobu pisania . Pisanie za pomocą sugestii wyświetlanych bezpośrednio na ekranie staje się nie tylko szybkie ale i całkiem wygodne .

Klawiatura fizyczna

Dla wszystkich dla których pisanie na ekranie dotykowym nie sprawia przyjemności mogą skorzystać z fizycznej klawiatury QWERTY . Pełna fizyczna klawiatura to coś co z marką Blackberry  kojarzy się niemal od powstania , i w zasadzie  towarzyszy jej do dziś . Klawiatura jest stosunkowo wygodna , współpracuje również z gestami cofania tekstu oraz przechodzenia w określone miejsce , obsługuje również funkcje przewijanie tekstu , jednak nie działa to tak fajnie jak mogłoby się wydawać ale o tym później.

Ze względu że  Priv to produkt z typu Slider nie mogła być zbyt szeroka , mimo wszystko wszyscy amatorzy fizycznych klawiszy mogą być zadowoleni . Komfort pracy na fizycznej klawiaturze jest zadowalający , ale chyba nie aż tak wygodny jak w Passporcie.  Możliwe że to kwestia przyzwyczajenia do szerokości jaką dysonuje Passport.

Całość jest na tyle dobrze wyważona że mimo dość sporych wymiarów po rozsunięciu telefon trzyma się w dłoni bardzo pewnie , zdecydowanie  znacznie pewnie niż Passport.

20150111_190957

20150111_191002

20150111_190823

Wyświetlacz

W BB PRIV postawiono na 5,4-calowy wyświetlacz wykonany w technologi AMOLED o rozdzielczości QHD (2560 x 1440) pikseli który charakteryzuje się lekko zagiętymi bokami, efekt końcowy moim zdaniem wygląda znacznie lepiej niż w Samsungu S6 Edge.

Zaokrąglony ekran jest też znacznie bardzo użyteczniejszy.

BlackBerry przygotowało bowiem znacznie bardziej praktyczną  funkcję wykorzystania zakrzywionego ekranu znaną jako Productivity Edge, co można  dosłownie przetłumaczyć jako „krawędź produktywności”. Dzięki temu modułowi możemy korzystając z jednej aplikacji szybko zajrzeć do informacji z innych .

 

Screenshot_2015-12-05-20-10-05

Screenshot_2015-12-05-20-09-56

 

W skład aplikacji znajdujących się na wysuwanym pasku znajduje się m.in.

  • Lista zadań powiązana z kalendarzem
  • Szybki dostęp do nieprzeczytanych wiadomości i maili
  • Szybki dostęp do ulubionych kontaktów

Kolejnym dodatkiem jest świecący pasek ładowania widoczny w samym krańcu ekranu , który zmienia kolory zależnie od stanu baterii.
20150111_190545

20150111_194449

Wyświetlacz charakteryzuje bardzo głęboka czerń i dobry balans bieli oraz bardzo żywe kolory. Jednak jego czytelność w pełnym świetle może okazać się jednak niewystarczająca. Wszystko ze względu na to, że jego jasność wynosi zaledwie 404 nity , dla przykładu Samsung S6 oferuje wartość na poziomie (563) nity , a Apple iPhone 6 (606) nity. Co w praktyce sprawi że Priv będzie nico ciemniejszy na tle konkurencji.
Całość prezentuje się jednak naprawdę nieźle i w zasadzie nie sądzę bym potrzebował czegoś więcej jeśli chodzi o ekran .

 APARAT

Aparaty oferowane w produktach Blackberry dotychczas znacząco odbiegały od produktów konkurencyjnych firm. Tylni aparat zastosowany w Privie podniósł standard firmy o krok wyżej . Jest lepiej ,a nawet znacznie więcej niż lepiej jednak to wciąż za mało na tle konkurencji.

20150111_193824
Sam aparat oferuje 18 MP wraz z optyczną stabilizacją obrazu dodatkowo posiada certyfikat znanej niemieckiej firmy SCHNEIDER-KREUZNACH która w branży fotograficznej działa już od przeszło stu lat.

Standardem w tej klasie staje się również nagrywanie filmów w technologi 4K z prędkością 30 kl/s , na pokładzie Priva również nie mogło tego zabraknąć.
Interface aparatu jest bardzo uproszczony i nie zawiera zbyt wielu możliwości ustawień.
Nie udało mi się w żaden sposób zmienić rozdzielczości aparatu . Jedyna możliwość to wybór standardowej bądź dobrej jakości zdjęcia.
O ile aparat w dzień radził sobie nawet nie najgorzej to po zmroku bardzo mnie rozczarował . Uważam jednak że na tle Passporta jest to i tak duży krok na przód poczyniony przez Blackberry.

Screenshot_2015-12-03-00-14-21

Screenshot_2015-12-03-00-14-27

Do plusów jakich widać gołym okiem można zaliczyć również zastosowanie podwójnej lampy doświetlającej.

Szczegółowy test aparatu pojawi się dopiero za kilka dni.

Dziś zaprezentujemy tylko kilka przykładowych zdjęć i krótki film obrazujący ogólny zarys możliwości.

IMG_20151203_0016083

IMG_20151203_1442417

IMG_20151204_1218401

IMG_20151204_1220168

IMG_20151205_1457050

IMG_20151205_1501495

Android – główny sprawca całego zamieszania

Zastosowanie androida w nowym Blackberry znacząco zwiększyło jego możliwości oraz wsparcie z całym ekosystemem oferowanym przez Google.

Screenshot_2015-12-03-00-22-32

BB Priv bez większych problemów powinno współpracować z każdym zegarkiem na platformie Android Wear

Z systemami montowanymi w samochodach Android Auto

Oraz systemami zażądania inteligentnym domem  Android Smart Home

Oraz z całym sklepem aplikacji oferowany przez Sklep Play.

Dotychczas BB OS10 wprawdzie oferowało wsparcie dla aplikacji z androida . W praktyce jednak nie było już tak pięknie jak mogłoby się wydawać  , wiele aplikacji nie współpracowała prawidłowo lub wcale nie dały się zainstalować.

Wprowadzenie czystego androida rozwiązała wszelkie problemy .

Czy jednak funkcjonalność i wygoda jaką oferowały produkty BB w jakiś sposób zmalała?

Ile tak naprawdę  jest Blackberry w Blackberry ? Na wszystkie te i inne pytania odpowie przegląd najciekawszych aplikacji zainstalowanych na nowej platformie urządzenia.

Blackberry HUB

Jeśli za coś można kochać BB to właśnie za BB HUB . Jest to naprawdę jedna z lepiej przemyślanych aplikacji ,mająca za zadanie zarządzanie wszelkimi powiadomieniami użytkownika. W BlackBerry Hubie znajdują się wszystkie powiadomienia ,jakie przychodzą lub wychodzą z naszego urządzenia. Czyli wszelkiego rodzaju informacje o nieodebranych połączeniach, SMS-y, e-maile, powiadomienia z Facebooka i Twittera, nowe wiadomości z komunikatorów itp

Interface aplikacji jest bardzo prosty i wygodny .  To jedna z takich aplikacji dzięki której praca na BB staje się naprawdę przyjemna .

Dużym plusem w moim przypadku okazał się również wbudowany mechanizm formowania tekstu dostępny bezpośrednio w aplikacji . Piszę dość sporo maili , dlatego też ważne jest dla mnie zachowanie ogólnej estetyczności i ładu moich wiadomości. Pasek narzędzi  jaki jest dostępny jak najbardziej spełnił moje oczekiwania .

Po raz pierwszy z aplikacją Blackberry HUB spotkałem się już w BB Z10 , na dobre doceniłem jej użyteczność dopiero w BB PASSPORT Po kilku dniach korzystania nie zauważyłem by wersja androidowa w jakiś sposób jej ustępowała . Wszystko jest zwyczajnie tak jak powinno być.

Czasami naprawdę zdarzało mi się zapomnieć że to naprawdę jest android. Myślę że fani BB którzy korzystali z BB OS10 nie powinni być w żaden sposób rozczarowani jego androidowym odpowiednikiem .

Screenshot_2015-12-02-21-56-50 Screenshot_2015-12-02-21-41-22 Screenshot_2015-12-02-21-41-17 Screenshot_2015-12-02-21-10-07 Screenshot_2015-12-02-21-09-53 Screenshot_2015-12-02-21-09-46 Screenshot_2015-12-02-21-09-32 Screenshot_2015-12-02-21-09-17 Screenshot_2015-12-02-21-08-21

 

DTEK autorstwa BlackBerry – Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zdecydowanie najmocniejszą stroną androida nie jest jego bezpieczeństwo . Blackberry słynąca z nietypowych rozwiązań i lidera w kwestii ochrony naszej prywatności postanowiła to zmienić. Jednych z takich rozwiązań które mają poprawić nasze bezpieczeństwo jest aplikacja DTEK .

Określa ona 3 podstawowe statusy zabezpieczenia naszego urządzenia .

Zaraz po odpaleniu naszego urządzenia status określany jest tako słaby , dopiero po wykonaniu wyznaczonych czynności zmieniamy jego priorytet.

Nasze BB sprawdza m. in.

Czy nasze urządzenie nie ma zaznaczonej instalacji aplikacji poza sklepu PLAY

Czy posiada oficjalny system operacyjny ( instalacja wszelkiego rodzaju nieoficjalnych dystrybucji zawsze zwiększa to ryzyko)

Sprzęt urządzenia

  • Nie jestem w 100% pewny tej funkcjonalności ale BB  w tym punkcie analizuje autentyczność naszych części i ich zgodność z oryginałem .

Integralność systemu operacyjnego

  • Czyli wszelkiego rodzaju modyfikacje zainstalowane na urządzeniu

Szyfrowanie Danych

  • Szyfrowanie danych w postaci kont , aplikacji , muzyki zdjęć i pobranych plików.  Odszyfrowanie odbywa się dopiero po odczytaniu zaszyfrowanego formatu przez urządzenie.

Zabezpieczenie ekranu wzorem bądź pinem,

Wyłączenie danych  programistycznych

Funkcje zdalnego zarządzania ( rozwiązania znane z produktów Apple ) Po skonfigurowaniu naszego konta Google mamy możliwość:

  • Zdalnego wyświetlania bieżącej informacji na mapie
  • zdalne odtworzenie sygnału dźwiękowego
  • zablokowanie urządzenia i usunięcie danych

Ochrona przed przywróceniem danych

Osoba która znajdzie zagubiony telefon nie będzie w stanie przywrócić ustawień jeśli na telefonie zalogowane jest konto Google

Analiza uprawnień wszystkich niestandardowych  aplikacji.

 Screenshot_2015-12-02-22-35-36Screenshot_2015-12-05-20-10-52Screenshot_2015-12-05-20-10-59

 

Password Keeper

Kolejną aplikacją która ma dbać o nasze bezpieczeństwo jest Password Keeper czyli zaszyfrowany magazyn w którym możemy zapisać swoje hasła.

Aplikacja zablokowana ma nawet możliwość robienia screenów ekranowych. W celu zabezpieczenia się przed wszelkimi aplikacjami które ingerowały by bezpośrednio w tą funkcję.

Komunikaty alarmowe

Funkcjonalność z jaką spotykam się po raz pierwszy , nie wiem czy właściwie działa w naszym kraju . Opis możliwości prezentuje poniższy screen

Screenshot_2015-12-03-00-31-30
Coś czego zabrakło mi w ” najbezpieczniejszym” telefonie z androidem to przede wszystkim brak czytnika lini papilarnych . Jest to bardzo przydatna funkcja która miała by tu swoje realne uzasadnienie. Miło gdyby w przyszłości BB pomyślało o zastosowaniu takiego rozwiązania .
Chodzą słuchy że BB Priv może posiadać ograniczenia regionalne .  Nie jest to jednak potwierdzona informacja . Testowany egzemplarz to wersja pochodząca z UK. Nie zaobserwowałem jednak jakichkolwiek ograniczeń.

Chrome czyli android na całego

Spodziewałem się że BB zaprezentuje swoją autorską wersje przeglądarki , tak się jednak nie stało i domyślną przeglądarką jest (tu nikt nie powiem być zdziwiony ) Google Chrome. Co jednak ostatecznie uważam za dobrą decyzję . Przeglądanie internetu w  BB Passport było według mnie bardzo wygodne , dużą rolę odgrywał tam kwadratowy ekran który miał swoje plusy jak i minusy . Dużą rolę do obsługi stron miały też dotykowe klawisze fizyczne które służyły jako suwak do przesuwania stron. Bardzo często korzystałem z tej funkcjonalności, w Privie spodziewałem się zbliżonego rozwiązania.   Jednak jak się okazało sytuacja wygląda tu nieco inaczej , o ile przeglądanie stron na zamkniętym telefonie jest naprawdę wygodne i komfortowe to przy rozsuniętym już tak fajnie nie jest. Nie wiem czy to jest wina jakiejś złej kalibracji albo niedopracowanego oprogramowania ale panel dotykowy na klawiaturze fizycznej jest zwyczajnie mało precyzyjny , po kilkunastu próbach korzystania z tej funkcjonalności zrezygnowałem z niej zupełnie. Ciężko było precyzyjnie nakierować na określona cześć strony , wydaje mi się że rozwiązanie zastosowane w Passporcie  było znacznie wygodniejsze. Miejmy nadzieje ,że problem uda się wyeliminować kwestią kolejnych aktualizacji .

Wydajność

Jak można było się spodziewać – BlackBerry Priv ze Snapdragonem 808 na pokładzie oraz 3 GB pamięci RAM radzi sobie całkiem dobrze i nie można na niego narzekać.

Aplikacje – Podumowanie

Blackberry nie wprowadziło wiele znaczących zmian wizualnych w strukturze dystrybucji swojego androida. Za sprawą takiego rozwiązania otrzymujemy produkt z praktycznie czystym systemem powiększonym zaledwie o kilka autorskich aplikacji. Plusem takiego rozwiązania powinny być ( przynajmniej w teorii ) częste aktualizacje ze strony producenta . Oraz brak wielu aplikacji typu bloatware , z którymi z reguły więcej problemów niż pożytku. Do wyjątków należy tylko aplikacja Yahoo Finance , której producent nie dał możliwości odinstalować. Mimo wszystko na tle konkurencji BB w tej kwestii wypada i tak całkiem nieźle.

Jakość rozmów 

W produktach biznesowych a takim bez wątpienia jest BB Priv , często bardziej niż zwykle zwraca się uwagę na poszczególne parametry które w produktach skierowane na skalę masową nie mają aż tak dużego znaczenia. Przetestowaliśmy Priva pod wieloma aspektami , jedną z takich cech było sprawdzenie możliwości 3 wbudowanych mikrofonów. Nie spodziewałem się jakiś specjalnych różnic , okazało się że jednak różnica jest zauważalna dla naszego rozmówcy . Jakość rozmów wykonywanych z BB PRIV stoi na znacznie wyższym poziomie niż oferują produkty konkurencyjnych firm. Znajomy zabawnie podsumował  wszystko słowami ” W końcu słychać Cię tak jakbyś wyszedł z kartonu ” 🙂

Łączność

Do ciekawostek należy również szeroki wybór standardów obsługi sieci . Jest ich na tyle dużo że nie udało mi się ich zamieścić na pojedynczym podglądzie.

Screenshot_2015-12-03-00-32-13

Screenshot_2015-12-03-00-32-17

Bateria

Przy moim użytkowaniu bateria spokojnie wytrzymywała jeden cały dzień przy dość intensywnym użytkowaniu .
Wszystko za sprawą dużego ogniwa o pojemności 3410 mAh które napędza nowe BB.
Dla mniej wymagających ten wynik może być nawet dwukrotnie większy .
Minusem jest przede wszystkim czas pełnego ładowania , który znacząco przekracza on bowiem czas 2 h.

Jeżeli chcemy przyspieszyć czas ładowania musimy zaopatrzyć się w ładowarkę wspierającą standard „Qualcomm Quick Charge 2.0”

Kilka propozycji dostępnych tutaj 

Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o bezprzewodowe ładowanie .

Ta funkcja dostępna jest tylko na modelach o nazwie kodowej.

BlackBerry PRIV STV100-1
BlackBerry PRIV STV100-2
BlackBerry PRIV STV100-5

 

Podsumowanie

Obiecałem że odpowiem na pytanie , czy Blackberry Priv faktycznie jest wart swojej ceny .

Odpowiedz bez wątpienia brzmi „Tak”

Produkt jaki zaprezentowało Blackberry charakteryzuje się niebanalnością . Oferuje to co daje konkurencja ,ale wprowadza wiele autorskich innowacyjności  których próżno szukać w ofercie pozostałych producentów .

Każda innowacja warta jest większej ceny.

Nie jest to jednak produkt dla każdego .

Blackberry to marka która uderza przede wszystkim w klienta biznesowego , nie są to produkty rozpowszechniające się na aż tak dużą skalę jakby mogło się wydawać . Skierowane są tylko do wąsko sprecyzowanej grupy odbiorców , która potrafi docenić funkcjonalności jakie wprowadza głównie po to by ułatwić ludziom pracę. Produkty oferowane przez Blackberry to bowiem głównie narzędzia pracy , myślę że Priv choć jest ogólnie dostępny to nie produktem skierowany dla każdego .

Ja jednak coraz bardziej rozważam przesiadkę ze swojego Passporta na nowe dzieło Blackberry , te kilka dni spędzone z Privem , sprawiły że ponownie uwierzyłem w Androida .

Uważam że Blackberry Priv to jeden z najciekawszych smartfonów z androidem jakie pojawiły się na przestrzeni tego roku.

Z trakcie pisania tej recenzji zadzwoniłem do naszego partnera . Który właśnie wprowadził BB Priv do swojej oferty sprzedażowej.

Wszyscy którzy przeczytali tą recenzje mogą skontaktować się z sklepem LUXESHOP , i zapytać o cenę promocyjną powołując się na powyższy artykuł lub stosując kod rabatowy „Mobileos” w zapytaniu kontaktowym.

Pozdrawiamy Redakcja portalu Mobileos.pl

 

 

 

 

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, wybierając ten tekst i wciskając Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.